Přezimování chilli paprik

V době, kdy teplota venku dlouhodobě klesne na 10 °C a níže, je vhodné nechat své rostliny chilli papriček zazimovat. Ačkoli v mnoha zdrojích, jsem nalezl informaci o tom, že paprika je jednoletá rostlina, osobně jednu svou rostlinu pěstuji s úspěchem již třetím rokem. Nechat přezimovat rostliny je vhodné hned ze dvou důvodů. Na jaře, kdy obvykle přesazujeme malé rostliny chilli, je již z přezimované rostliny vyvinutý keřík, který po probuzení po zimě velmi rychle (1-2 týdny) nasadí lístky.

Náskok oproti nově zasetým rostlinám bude znatelný, neboť rostliny mají již poměrně hojně rozvinutý kořenový systém. Druhým důvodem pro přezimování paprik je to, že pro pěstitele bonsaií je elegantní silný, dřevnatý kmen, který se během jedné sezony nevytvoří. Na přelomu října a listopadu je tedy vhodná doba pro umístění rostlin do chladných prostor, kde je přes zimu stálá teplota kolem 10 °C. Vhodným místem je sklep, avšak v mnoha sklepích je příliš vysoká vlhkost a proto je třeba papriky příliš nezalévat, aby nechytly plíseň.

Před samotným umístěním např. do sklepa papriky sestříháme tak, aby neobsahovaly téměř žádné listy a minimum větví. Během zimy papriky moc nezaléváme, maximálně jednou za 2 až 3 týdny, dle vlhkosti půdy a dle svěžesti keříku. Není zaručeno, že zimu přežijí všechny rostliny, avšak minimálně za pokus to stojí. Na jaře můžeme být jen a pouze mile překvapeni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *