Rubriky
Pěstování chilli papriček

Začínáme s pěstováním chilli papriček

Pokud jste se rozhodli s pěstováním chilli papriček začít, tak právě tento článek by měl poskytnout základní informace o tom, jak tuto dle mého názoru pro naše podnební pásmo neobvyklou rostlinu pěstovat. Chilli papričky jsou relativně dost náročnou rostlinou a to především na teplo a světlo, což v pro ČR typickém klimatu způsobí lehké, avšak ne neřešitelné komplikace. Nejpodstatnějším problémem je totiž to, že léta v našich podmínkách nebývají příliš dlouhá a tudíž je třeba s výsadbou semen chilli papriček začít co možná nejdříve.

Ideální dobou, kdy je vhodné zasít semena, je přelom prosince a ledna, nejpozději však zhruba koncem února. Dříve zmíněná doba je však pouze orientační a je hodně ovlivněna podmínkami během klíčení semen a růstu rostlin, geografickou polohou, místem a způsobem pěstování, a v neposlední řadě umístěním rostlin. Samotné setí semen je velice jednoduchý proces. Na tenkou vrstvu zeminy (nemám oblíbenou či doporučenou) poklademe v rozmezí asi 1 – 2 cm od sebe semena zvolených druhů chilli papriček.

Největší pozornost by měla být věnována vlhčení semen a pěstebního substrátu. Ideálním přípravkem pro vlhčení je rozprašovač, neboť proud vody s konvičky by zasetá semena vyplavil a rozmístil je po celé ploše zeminy, což je při sdílení společného prostoru více druhy chilli papriček nežádoucí. Při klíčení semen je vhodné a žádoucí dodržovat teplotu nad 25 °C, ideální způsob jak tohoto docílit je umístit nádobu se semeny paprik na topení a přikrytím např. fólií vytvořit malý skleník. Tímto je vytvořeno téměř dokonalé klima.

Klíčení semen by měla být věnována patřičná trpělivost, neboť potřebná doba se totiž pohybuje v rozmezí od 1 do 5 týdnů v závislosti na konkrétním druhu. Ale kdo si počká, ten se dočká, aneb trpělivost chilli přináší.