Začínáme s pěstováním chilli papriček

Pokud jste se rozhodli s pěstováním chilli papriček začít, tak právě tento článek by měl poskytnout základní informace o tom, jak tuto dle mého názoru pro naše podnební pásmo neobvyklou rostlinu pěstovat. Chilli papričky jsou relativně dost náročnou rostlinou a to především na teplo a světlo, což v pro ČR typickém klimatu způsobí lehké, avšak ne neřešitelné komplikace. Nejpodstatnějším problémem je totiž to, že léta v našich podmínkách nebývají příliš dlouhá a tudíž je třeba s výsadbou semen chilli papriček začít co možná nejdříve.

Ideální dobou, kdy je vhodné zasít semena, je přelom prosince a ledna, nejpozději však zhruba koncem února. Dříve zmíněná doba je však pouze orientační a je hodně ovlivněna podmínkami během klíčení semen a růstu rostlin, geografickou polohou, místem a způsobem pěstování, a v neposlední řadě umístěním rostlin. Samotné setí semen je velice jednoduchý proces. Na tenkou vrstvu zeminy (nemám oblíbenou či doporučenou) poklademe v rozmezí asi 1 – 2 cm od sebe semena zvolených druhů chilli papriček.

Největší pozornost by měla být věnována vlhčení semen a pěstebního substrátu. Ideálním přípravkem pro vlhčení je rozprašovač, neboť proud vody s konvičky by zasetá semena vyplavil a rozmístil je po celé ploše zeminy, což je při sdílení společného prostoru více druhy chilli papriček nežádoucí. Při klíčení semen je vhodné a žádoucí dodržovat teplotu nad 25 °C, ideální způsob jak tohoto docílit je umístit nádobu se semeny paprik na topení a přikrytím např. fólií vytvořit malý skleník. Tímto je vytvořeno téměř dokonalé klima.

Klíčení semen by měla být věnována patřičná trpělivost, neboť potřebná doba se totiž pohybuje v rozmezí od 1 do 5 týdnů v závislosti na konkrétním druhu. Ale kdo si počká, ten se dočká, aneb trpělivost chilli přináší.

Nechcete čekat na vlastní plody? Zkuste ty nejostřejší papričky na světě!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *